Синдикатите хвърлиха бомба с размера на минималната заплата, сумата е космос

от NarodSvoboden

Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят.

Това коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР.

Заплата и икономически растеж

"Ако увеличаваш заплащането на труда, увеличаваш потреблението и това е също икономически растеж. Защо едно предприятие се затваря вместо да се търси собственик", попита синдикалистът и посочи, че не се инвестира в технологии, а в лукс.

Той заяви, че КТ "Подкрепа" е против замразяване на всякакви заплати":

"И казахме, ако го правят, да се замразят цените, а те растат и през последния месец. Първо, трябва да замразим заплатите на НС и министри, а не на работещите".

Адекватна МРЗ

Икономистът коментира и предложението на МТСП за промени във формирането на минималната работна заплата (МРЗ). От социалното министерство предлагат, според евродиректива, да се елиминира МРЗ да е 50% от средната за страната и да се обвързва с линия на бедност.

"Не подкрепяме проекта, защото не отговаря на целите на директивата. Направихме свои предложения, изпратени са в МТСП и чакаме работна група. Идеята е адекватност на МРЗ и е свързана с издръжката на живота, трябва да се разшири Колективното трудово договаряне. По наша преценка този процес ще продължи 6 месеца, докато стигнем до консенсус за начина на изчисляване на МРЗ", съобщи Атанас Кацарчев.

Той заяви, че МРЗ от 1 януари 2025 г. – 1077 лв. е около 60% от издръжката на живота:

"Нетната МРЗ трябва да е около 1500 лв., а работодателите казват, че е непосилно. Не може да изчисляват работна заплата на базата на миналата година и да казваш, че ще важи за следващата".

Българи живеят под линията на бедността

Синдикалистът посочи, че трябват механизми на държавата, за да се измъкнем от бедността и посочи, че България е сред страните с най-голяма ножица между най-бедните и една малка група от най-богати.

"Статистиката показва, че се задълбочава бедността. Предприятия си разпределят дивиденти, а няма пари за инвестиции. Последните години с ръста на МРЗ се подкрепи потреблението, но потреблението на домакинство не се е увеличило, едно нещо се заменя с друго", коментира Кацарчев.

Припомни, че 1,3 млн. от българите живеят под линията на бедността и няма обяснение, икономически, нито социално, нито житейско, как работещите са бедни. А трябва, когато работиш, да можеш да издържаш себе си и семейството, надява се Атанас Кацарчев.

"Синдикатите обявихме стачна готовност и предполагам, че ще сме свидетели на доста напрегната есен и зима. Не е ясно накъде вървим", предупреди той.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00