Ръст на изобретенията за електрически мрежи сочи проучване на ЕПВ

Според ново проучване на Европейското патентно ведомство (ЕПВ) и Международната агенция по енергетика (МАЕ) новите патенти, насочени към интегриране на изкуствен интелект (ИИ) в електроенергийните мрежи, са се увеличили шест пъти през последните години.

САЩ и Китай са водещи в областта на изкуствения интелект, прилаган за разработването на интелигентни мрежи.

Докладът, озаглавен „Патенти за усъвършенстване на електроенергийните мрежи“, показва как патентите за технологии за електроенергийни мрежи са се увеличили през последните две десетилетия, тъй като напредъкът в цифровата интеграция и внедряването на чисти енергийни източници стимулират иновациите в целия енергиен сектор.

Софтуерните иновации са увеличили използването на интелигентни функции в патентите, свързани с физически мрежи с 50% между 2010 и 2022 г.

Инструментите за прогнозиране на търсенето и предлагането и зареждането на електрически превозни средства са двете най-големи области на растеж в тази категория.

Свързаните с ИИ мрежови технологии са нараснали шест пъти от 2018 г. насам

Патентоването в областта на физическата мрежова електроенергийна инфраструктура продължава да е силно, но през последното десетилетие най-голям ръст отбелязаха технологиите за интелигентни мрежи, на които сега се падат повече IPF (International patent families), отколкото на физическите мрежи и технологиите за съхранение, взети заедно.

Появата на политически мотивирани пазари и стандарти за интелигентни измервателни уреди и инфраструктура за зареждане на електрически превозни средства преди повече от десетилетие спомогна за стимулиране на иновациите в технологиите за интелигентни мрежи, което доведе до по-гъвкави и двупосочни мрежи.

Най-забележителната тенденция е увеличаването на броя на решенията, свързани с изкуствения интелект – нарастване шест пъти от 2018 г. насам. Според президента на ЕПВ Антонио Кампиньош:

„Вече е постигнат значителен напредък, който подчертава неотложността на инвестициите в по-интелигентни и по-гъвкави електроенергийни мрежи, за да се балансира нарастващото търсене на енергия с променливи енергийни източници.

Това проучване предлага уникален поглед върху тенденциите в патентоването, като служи за карта на прехода ни към нова енергийна система.“

„Неподходящите електрически мрежи са пречка за икономическата активност и достъпа до енергия, като същевременно правят внедряването на чисти енергийни технологии по-скъпо и сложно“, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

„Това проучване показва, че новаторите отговарят на необходимостта от по-конкурентни и гъвкави мрежови технологии – въпрос, който твърде често се пренебрегва. Данните отразяват окуражаващ ръст на иновациите за разширяване и поддържане на критичната мрежова инфраструктура.

Този растеж сега се води от Китай, което повишава залозите за конкурентоспособност на другите региони. Ние ще продължим да помагаме на правителствата да стимулират иновациите за сигурен и устойчив енергиен преход.“

Европа и Япония са начело, а Китай – напред

ЕС и Япония са в челните редици на мрежовите иновации, като на всеки регион се падат по 22% от всички патенти, свързани с мрежи, в периода 2011-2022 г., а на САЩ – 20%. В Европа Германия (11 %), Швейцария (5 %), Франция (4 %), Обединеното кралство (2 %) и Италия (1 %) са основните страни на произход на патенти, свързани с електрически мрежи. В същото време Китай се превърна в най-бързо растящия регион за патенти, свързани с електрически мрежи.

Неговият дял е нараснал от 7 % през 2013 г. до 25 % през 2022 г., като през 2022 г. изпреварва ЕС и за първи път се превръща в региона с най-голям брой патенти в тази област.

Ролята на стартиращите предприятия, специализирани в мрежовите технологии

Проучването разкрива, че университетите, научноизследователските институти и малките предприятия също играят важна роля в иновациите в електроенергийните мрежи.

Повечето новосъздадени предприятия, специализирани в мрежови технологии, са базирани в Европа и САЩ, а 37 % от тях са подали заявка за патент. Това е доста над средното ниво от 6 % за европейските новосъздадени предприятия и предполага голям потенциал за привличане на рисков капитал.

Допълнителна информация:

Пълен доклад

Обсерватория за патенти и технологии на ЕПВ

EPO Deep Tech Finder

– Предишни съвместни проучвания на ЕПВ и МАЕ относно иновациите във водородните технологии (януари 2023 г.), чистата енергия (април 2021 г.) и батериите и съхранението на електроенергия (септември 2020 г.).

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни