Ройтерс с нова бомба за “Мирния план” на Тръмп

"Мирният план“ на Доналд Тръмп за прекратяване на войната придобива все по-конкретни очертания. Според Ройтерс бивш служител на националната сигурност на Тръмп е заявил, че става дума за три основни предложения – планът на специалния пратеник за Украйна Кийт Келог, планът на новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и планът на Ричард Гренел, бившия изпълняващ длъжността шеф на разузнаването на Тръмп.

Те се различават по някои нюанси, но всички включват замразяване на войната по сегашните фронтови линии и отхвърляне на влизането на Украйна в НАТО.

Според Ройтерс съветниците на Тръмп ще се опитат да принудят Москва и Киев да преговарят с помощта на „моркови и сопи“, включително прекратяване на военната помощ за Киев, ако той не се съгласи да преговаря, но увеличаване на помощта, ако руският президент Владимир Путин откаже.

Агенцията отбелязва, че Тръмп все още не е свикал централна работна група, която да разработи мирен план, но няколко съветници обсъждат идеите помежду си на публични форуми и – в някои случаи – с Тръмп.

В крайна сметка мирното споразумение вероятно ще зависи от прякото лично взаимодействие между Тръмп, Путин и Зеленски, казват съветниците. Според анализатори обаче Путин може да откаже да седне на масата за преговори, защото продължаването на завземането на украински територии може да му донесе повече ползи.

Според Юджийн Румър от мозъчния тръст „Карнеги“ (Carnegie Endowment for International Peace) Путин вероятно няма да бърза, изчаквайки по-изгодна позиция и преди да види какви отстъпки ще предложи Тръмп, за да го примами на масата за преговори.

Въпреки това анализатори и бивши служители по националната сигурност твърдят, че някои елементи от предложенията вероятно ще бъдат отхвърлени от Зеленски, който превърна поканата към НАТО в част от собствения си „План за победа“, както и от европейските съюзници и някои американски законодатели.

Някои европейски съюзници изразиха готовност да увеличат помощта за Украйна, а президентът на САЩ Джо Байдън продължава да изпраща оръжия. Това може да струва на Тръмп известно влияние върху Киев, отбелязва Ройтерс.

„Не мисля, че някой има реалистичен план, с който да сложи край на това“, каза Румър.

В края на ноември президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че е готов да подпише мирно споразумение с Русия дори без връщането на окупираните от Русия територии. Но само при условие, че Украйна бъде незабавно приета в НАТО, за да се предотврати ново руско нападение.

Министърът на външните работи на Латвия Байба Браже заяви, че западните съюзници изчакват встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, за да приемат това като отправна точка за покана на Украйна в НАТО.

Related posts

Продължава да е критично състоянието на около 40 души, ранени при атаката в Германия

Разтърсващата история на Недялка, за която времето е спряло, когато е навършила 20 години

Голяма промяна със зарядните устройства в целия ЕС от 28 декември