Разкриха какво най-много се крие в България

Фирмите крият най-много ДДС и осигуровки, а делът на сивата икономика е нараснал заради влошаване на икономическата среда и политическата нестабилност. Това показва индексът „Икономика на светло“ за 2023 г., изчисляван от АИКБ, пише Труд бг.

Стойността на индекса „Икономика на светло“ е от 1 до 100, като нарастването му означава изсветляване на икономиката, а намалението му показва увеличение на сивата икономика, каза проф. д-р Стефан Петранов, който представи резултатите от изчисляването на индекса.

От 2010 г. до 2022 г. има ясна тенденция за изсветляване на икономиката, като през 2010 г. стойността на индекса е 63,35, а през 2022 г. е 78,58. Има само две години, през които делът на сивата икономика не намалява и това са 2014 г. и 2020 г., като и през двете години икономиката ни е в криза. През 2014 г. са проблемите във финансовия сектор заради фалита на КТБ, а през 2020 г. е ковид кризата.

Когато икономиката се развива добре сивата икономика намалява и обратно, когато икономиката е в криза, тези които се мъчат да оцелеят, прибягват до сиви практики и делът на сивата икономика нараства, обясни Стефан Петранов. 2023 г. е изключение и индексът „Икономика на светло“ намалява до 78, което става за първи път без икономиката да е в криза. Това е необичайно, заяви Стефан Петранов.

Обяснението за това е съчетанието на няколко фактора. Икономиката на страната нараства през 2023 г., но ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) е крехък – само 1,9%, при 4 на сто за предходната година. Намаляват инвестициите като дял от БВП, а преките чужди инвестиции намаляват с 800 млн. евро.

Наред с това заетите в икономиката намаляват с 200 хил. души, безработицата нараства, а инфлацията е висока. Т.е. без да сме в криза има признаци на влошаваща се икономическа среда. Освен това има избори, служебни правителства. Нестабилността води до ниска ефективност на държавната администрация.

За изчисляването на индекса са използвали статистически данни, както и анкети сред работодатели и наети служители. Статистическите данни показват значително влошаване при декларирането на ДДС и малка негативна промяна по отношение на плащанията в брой.

Същевременно има подобрение на събираемостта на акцизите.

Анкетата сред работодателите показва, че най-големите проблеми са с пълното отчитане на реализираната продукция, коректното провеждане на обществени поръчки, както и с плащането на данъци и осигуровки върху пълното възнаграждение.

Тоест, голяма част от хората работят на трудов договор, осигурени са, но не върху пълния размер на получаваното възнаграждение. Но проблемът с укриването на ДДС при продажбите е по-голям от този при неплащането на осигуровки.

Анкетата сред наетите служители показва, че при допълнителна работа често не ги осигуряват и не плащат данъци върху цялата сума, освен това има проблем с даването на касови бележки. Участници във форума обясниха, че голям проблем има в сектора на услугите, където често пари взимат на ръка и не дават касови бележки.

Основният извод е, че има задържане на изсветляването на българската икономика, а делът на сивата икономика остава висок. Основните проблеми са непълно отчитане на продажбите и събираемостта на ДДС, липсата на реална конкуренция при провеждането на обществени поръчки, работа с договори, които не отчитат действителното възнаграждение, както и неиздаването на касови бележки в сферата на услугите.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни