„Промените в Закона за съдебната власт не са нещо, което може да спъне съставянето на правителство. Ако не се формира кабинет, то причината ще е друга”. Това каза политологът Татяна Буруджиева пред Нова тв.
Според колегата ѝ Даниел Смилов има разлики в позициите на ПП и ДБ, но по отношение на декларацията за „санитарния кордон” те са на едно и също мнение.
„Ако има сериозно намерение ГЕРБ да работи с ПП-ДБ, логично е да се изчисти въпросът с документа”, обясни той.
„Ще се излъжем, ако смятаме, че Бойко Борисов реагира емоционално без всякаква мисъл. Той е доста опитен политик. Проблемът с декларацията е двоен. Тя не е само кордонът около Пеевски, но и неща по повод управленски решения. Подписването на тази декларация от страна на ГЕРБ означава партията да се съгласи да прави управлението, което ПП налага”, смята Буруджиева.
По нейни думи е важно да се избере главен прокурор, който ще действа в национален интерес.
„Единият елемент в декларацията е кордонът, като част от него се изпълни. Но по-важната част е да не се назначават хора от „ДПС-Ново начало” в регулатори и да не се гласува за техните кандидатури. Явно ГЕРБ има трудност с този елемент. Другите неща са свързани с трите закона за ПВУ, които така или иначе трябва да бъдат приети. И остава въпросът за избора на Борислав Сарафов”, добави Смилов.
По негови думи споразумението трябва да бъде направено според баланса на политическите сили.
„Логично е ГЕРБ да отстояват позицията, че носят отговорност за евентуално следващо правителство. Втората крачка е да я споделят с един партньор, а третата – да поканят останалите политически сили на разговор”, посочи Буруджиева.
Според нея позицията на „Демократична България” е политически коректната. „Отива се на разговори, договаря се какво да бъде записано в споразумението и то се подписва. Всичко обаче ще бъде решено, единствено ако се подпише декларацията”, допълни Буруджиева.
По думите на Смилов на България е необходимо правителство.
„Бюджетът е формализация на политики. Не можеш да направиш нещо в държавата, ако го няма бюджетът. Когато в най-политическия акт има такова драстично увеличение на пари за служби, това показва политики към службите. Трябва да се запитаме кой е бил този, който е внесъл предложението”, коментира още Буруджиева.