Направите ли нещо такова на празника в петък, чакат ви беди цяла година!

На 20 декември църквата почита Св. Игнатий Богоносец – един от най-добрите ученици на св. апостол Йоан Богослов, наречен така, защото носел Бог в сърцето си.

По време на управлението на император Траян, в началото на ІІ век, Игнатий бил откаран в Рим, където е хвърлен на дивите зверове и разкъсан от тях.

Празникът е свързан с много поверия и традиции, които трябва да спазвате, за да не си патите.

Традиции и обичаи на Игнажден

Българите тачат този голям християнски празник под имената: “Игнажден”, “Идинак” “Идинажден”, “Игнатьовден”, “Полаз”, “Полязов ден или “Млада година”.
Тъй като Игнажден означава „пламенен ден”, днес именици са и хората, носещи имената Игнат, Огнян, Огняна, Пламен и Пламена.

Според поверието, на Игнажден започват и родилните мъки на Божията майка, тогава са и сбирките на коледарите. Затова той е наречен Нов ден или Млада година.
С Игнажден се поставя началото на коледните празници. С него е свързан обичая полазване, предвещаващ каква ще бъде новата година. Ако първият гост е добър и късметлия, семейството ще се радва на благоденствие и успехи през цялата година.

Какви строги забрани са свързани с този голям празник и какви ястия задължително трябва да присъстват на трапезата на Игнажден, вижте в jenata.blitz.bg.

Related posts

Майко мила! Нещо страшно става с нашенци с увреждания в Гърция

Зеленски посочи човека, който застрашава сигурността на Европа

Смърт в наш известен комплекс, до трупа полицаите се натъкнали на…