Лошо! Цената на газа през зимата се вдига, случи ли се това

Възможен е временен дефицит на количествата газ за европейските потребители, да го наречем повишено търсене, което от своя страна ще доведе до ръст на цените на газа и това е естествен процес, заяви председателят на Българската газова асоциация (БГА) Пламен Павлов в коментар на предложената нова цена на газа за декември от “Булгаргаз”, която предстои да бъде одобрена от КЕВР, цитиран от "Труд".

От държавното дружество предложиха в доклад до Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) нова цена за месец декември 2024 г., по която общественият доставчик следва да продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лица в размер на 73,92 лв./MWh без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

За сравнение, цената на газа от “Булгаргаз” за октомври 2024 г. беше 63,72 лв./MWh и това е увеличение от близо 10 лв./MWh само за два месеца.

“За съжаление цената, която “Булгаргаз” предлага, е съобразена с растящите цени на газа на европейския пазар”, отбеляза още Пламен Павлов.

Припомняме, че текущите ценови нива на индекса ТTF на нидерландската борса също са повишени от около 38 евро/MWh през октомври до 47 евро/MWh в последните дни на ноември месец.

“Ръстът на цените на газа е естествен процес”, каза енергийният експерт като обърна внимание на предстоящото прекратяване на транзита на газ през Украйна към Европа след 31 декември 2024 година, ескалацията на конфликта и новите санкции към “Газпромбанк”.

На този фон данните на Евростат показват, че делът на Русия във вноса на втечнен газ в ЕС спада от 16% през второто тримесечие на 2022 г. на 13% през второто тримесечие на 2023 г., но се връща обратно до 18% за същия период на 2024 г.

“Ежедневно изнасяме 1200 MWh електрическа енергия към Украйна през Румъния, а същевременно имаме вътрешно нарастване на потреблението в страната, което формира непрекъснат дефицит на електроенергия. Търсенето на газ в региона започва да се увеличава, защото Гърция произвежда електричество от своите газови централи.

Не може да отделим газа от общия процес в енергетиката и това са естествени процеси. Европейските газови хранилища са с висока степен на запълване, все пак нека не забравяме, че влизаме в зимния сезон”, посочи Пламен Павлов.

Само преди дни в анализ на Bloomberg излезе предупреждението, че през ноември месец Европа посяга сериозно към своите газови хранилища на прага на зимата. Изчисленията са, че през първата половина на този месец изтеглянията на газ от запасите са вторите по големина за същия период от 2010 година насам.

“Европа трябва да преосмисли цялата си стратегия в енергетиката и тогава да говори за икономика и това, което ни очаква, е една непредсказуемост”, коментира Пламен Павлов.

“Ако не се нормализират доставките на газ в Европа, ще наблюдаваме трайна тенденция на изнасяне на инвеститори, включително и от България”, каза още енергийният експерт.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни