Куриозните фалшиви новини на 2024 г.: Тръмп по памперс, Макрон целува мъже и фейк урагани

Политици с памперси; мигранти, които ядат домашни животни; шоколад с щурци: нито едно от тези неща не се е случило през 2024 г., но пък привлякоха голямо обществено внимание.

Това са най-куриозните фейкове на годината, пише "Дойче веле".

Не, Тръмп не е носил памперси

По време на предизборната кампания в САЩ в ход бе пусната най-тежката вербална артилерия и за кандидатите се разпространяваха всякакви слухове. В социалните мрежи можеше да се прочете как Доналд Тръмп или Джо Байдън страдали от инконтиненция.

Разпространени бяха снимки и видеа, от които излизаше, че политиците като че ли носят памперси или специални подложки по време на участието си в телевизионни предавания. Тези снимки и видеа обаче не отговарят на действителността.

Твърдението при една от снимките например, че Тръмп използвал такава подложка, може бързо да се обори, ако се види оригиналното видео от телевизионното му участие. Преди Тръмп да седне на дивана, не се вижда никаква подложка – вижда се просто, че сакото му виси отстрани.

Не, щурци в шоколада няма

Германската фирма „Rittersport" пусна в продажба през 2023 година специален шоколад за спортисти с повишено протеиново съдържание, придружен от реклама в Инстаграм с надписа „Цял щурец".

Този уж нов продукт възбуди духовете в социалните медии, след като отново се завъртя в мрежата преди евроизборите през 2024 г. Това се случи точно в момента, в който бе пълно с фалшиви информации за даденото разрешение от ЕС за използване на насекоми в храните.

Всичко е шега, обяви фирмата производител още през 2023 г. Шоколад с щурци на пазара няма – става дума за обикновен маркетингов трик.

Не, мигрантите не ядат домашните животни на другите

Тази бе една от най-мащабните фалшиви информации на годината: мигрантите били ядели домашни животни. Независимо дали куче, котка или гъска – спекулациите бяха безгранични. Всичко започна с един пост във Фейсбук и след това бе използвано от Доналд Тръмп в първия телевизионен дебат срещу Камала Харис.

Тръмп каза, че мигрантите в Спрингфийлд ядели домашни животни, като това не бе неговата единствена вербална атака срещу пришълците в страната. След това потребителите в социалните мрежи тиражираха неговите думи – че в Спрингфийлд, Охайо, мигранти от Хаити крадели домашните животни на другите или животни от парковете.

А за това твърдение няма никакво основание: както полицията, така и властите в Охайо отрекоха да се е случвало подобно нещо. Няма и никакви други съобщения, които да подкрепят изказването на Тръмп. Въпреки това десни и дяснорадикални канали разпространиха тези измислени обвинения.

Не, Макрон не е целувал мъж на яхта

Политиците постоянно са цел на дезинформации и манипулирани видеа и снимки. Тази години френският президент Еманюел Макрон уж бил видян как целува друг мъж на яхта по време на лятната си ваканция. Това видео се появи в грузинско- и рускоезични профили.

Макрон действително е пътувал с яхта през лятото – това може да се установи от разпространените истински снимки. Но специално видеото с целувката е генерирано от изкуствен интелект. Това може да се разбере, наред с другото, от нереалистичното движение на ръката на мъжа, когото Макрон уж целувал.

Това не е първото манипулирано видео на Макрон, което тази година стана вирално. Други фалшифицирани видеа показват Макрон да танцува през 1980-те години в нощен клуб за хомосексуални. И в този случай става дума за кадри, генерирани от изкуствен интелект – те не показват Макрон, който и без това би бил твърде млад тогава, за да ходи по нощни клубове.

Не, Зеленски не си е купил Мерцедес, принадлежал на Хитлер

Фалшиви твърдения за семейството на Зеленски, например как си били купили вила на крал Чарлз или прескъп спортен автомобил. А тази година украинският президент си бил купил Мерцедес, принадлежал на Хитлер, за 15 милиона долара. И този пост стана вирален, след като САЩ отпуснаха допълнителна финансова помощ от почти осем милиарда долара на Украйна.

Покупка обаче не е имало – това е фотомонтаж. Чрез проверка на кадъра бе установено, че колата е била заснета на изложение на олдтаймери, след което е била монтирана пред офиса на украинския президент. Няма никакви доказателства, че Зеленски си е купил колата на Хитлер.

Не, Том Круз не е участвал в документален филм за Олимпийските игри

Преди началото на Олимпийските игри в Париж бе разпространен фейк, съгласно който Том Круз бил участвал в документален филм на Netflix. А той нито е участвал, нито такъв филм изобщо съществува.

Експертите по сигурността на Майкрософт идентифицираха документалния филм като част от руска дезинформационна кампания, насочена към дискредитацията на Олимпийските игри и на Международния олимпийски комитет.

Не, този мъж не е възкръснал от мъртвите

През тази година се проведоха избори в много държави от ЕС, както и в САЩ и Индия. Непосредствено преди изборите се появи видео на Мутувел Карунаниди, управлявал дълго южния индийски щат Тамил Наду – как говори на млади избиратели и ги призовава да се ангажират.

Да, обаче Карунаниди е починал през 2018 година – бил е "съживен" за предизборната кампания чрез изкуствен интелект.

Не, пропутински възгласи по време на Европейското първенство по футбол не е имало

По време на Европейското първенство по футбол в Германия се появиха две видеа на румънски фенове, които с високоговорители се провиквали за или против руския президент Владимир Путин. Нито едно от тях обаче не е истинско – и в двете аудио елементите са фалшиви. Проверката на ДВ доказа това чрез сравнение с оригиналното видео от същия ден.

Не, хеликоптерът на иранския президент не е бил поразен с лазер

Когато хеликоптерът, с който пътуваха иранският президент Ебрахим Раиси и външният министър на страната Хосеин Амир-Абдолахян, бе свален, потребители в платформата Х твърдяха, че това се дължало на лазер от вселената.

Но колкото и да са напреднали лазерните технологии на военните, за момента никакъв лазер не е в състояние да свали хеликоптер в небето, посочват експерти.

Не, никой не е манипулирал ураган

Малко повече слънце за няколко дни? Никой не би отказал това, но не е толкова просто. Въпреки това някои в социалните мрежи бяха убедени, че ураганът "Хелън" в САЩ е бил манипулиран и насочен в определена посока. За това твърдение няма никакви доказателства. Засега няма и технология, която да променя посоката на ураган.

Related posts

Пак удряме дъното в нова класация на ЕС КАРТА

Слави Трифонов: Сега е най-подходящото време да ви кажа, че…

Евгений Михайлов: Резидентът мракобесник с поредните му макабрени 5 минути!