Кузман Илиев: Щедър бюджет означава непрозрачно харчене

Когато има политическа несигурност и се подготвя щедър бюджет с широки пръсти, това означава непрозрачно харчене и увеличаване на разходи, които са социални и политически чувствителни. От "България може" приканваме да се подходи отговорно и дупката в бюджета да бъде запълнена с оптимизация, със замразяване на някои разходи и доходи, които не са добре разчетени във времето. Това каза съпредседателят на партия "България може" Кузман Илиев пред "Фокус".
Според него, ако политическите партии подходят отговорно по отношение на бюджета, това ще даде сигнал, че държавата не се движи без посока и непредсказуемо. “Ще успокоим изключително много предприемачите и ще върнем доверието на хората, че политическата неразбория не означава непременно икономическа криза”, смята Илиев.

Политическа криза

По думите му всички политически партии в момента се възползват от безвремието, в което се намира държавата.
Постоянните дефицити в бюджета вече са хроничен проблем и се превръщат в дълг, посочи икономистът. “Държава в борд не може да си позволи да изпада в ликвидни проблеми, защото по презумпция това означава, че тя трябва да търси спешно пари.

Това е неизгодна преговорна позиция. Това означава да се искат пари вероятно от МВФ, а те обикновено имат условия и тези условия са: "Променете си валутния курс преди влизане в еврозоната, защото очевидно вие сте го фиксирали на едни нива, които не са реални. Ще ви дадем пари, но искаме тази промяна". Това е събитие с катастрофичен ефект за парите на българите и е много опасно", предупреди той.
Според него политическата криза е следствие от липсата на политически диалог.

Възможности за коалиция
“Диалогът трябва да се завърне – разбира се, на принципна основа и в интерес на България. Работата на партиите в парламента трябва да се случва на принципна база и въз основа на техните ценности. Коалиция може да се формира въз основа на едно единствено нещо – отваряш програмните декларации, хартите на партиите, виждаш отношението им към семейството, към традициите, към енергетиката, консервативни ли са, либерални ли са и казваш: тези хора имат сходство и те евентуално биха могли по-бързо да съжителстват.

За конкретни предложения винаги може да се говори с всеки или да се отхвърли на всеки, ако е лошо. В България няма такъв ценностен разговор за политика, защото на тях им е изгодно – те са в играта, не носят отговорност и керванът си върви. Това трябва да спре, спешно трябва да се завърне някаква политическа отговорност", подчерта съпредседателят на "България може".

Related posts

Трябва да има „тояга и морков“: Експерт обясни как Украйна да реши своя голям проблем

Пече се голяма промяна с банковите такси

Цяла България чакаше тази новина за влизането ни в еврозоната