Краят е близо? NYT с 4 сценария за финала на войната в Украйна

Близо три години след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна войната изглежда навлиза в последната си фаза, като перспективите за мирно споразумение стават по-реалистични.

Както Раджан Меном, почетен професор по международни отношения в училището Пауъл на Сити Колидж в Ню Йорк и учен в Института Салцман за изследване на войната и мира към Колумбийския университет, пише в статия за The New York Times, има поне три реалистични сценария за прекратяване на войната.

Връщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ може значително да повлияе на хода на войната.

Тръмп заявява намерението си бързо да прекрати конфликта, използвайки както заплахата от прекратяване на военната помощ за Украйна, така и стимулиране на преговорите с Русия. Той обаче все още не е представил ясна стратегия за постигане на споразумение.

В същото време американските приоритети може да се изместят към пренасочване към Азиатско-тихоокеанския регион, за да сдържат Китай.

Това тласка европейските страни да осъзнаят, че сигурността на Украйна се превръща преди всичко в тяхна задача.

Възможни сценарии за следвоенната сигурност на Украйна:

1. Членството на Украйна в НАТО

Това остава основната цел на Киев, но постигането на консенсус между членовете на Алианса ще бъде трудно. Седем страни от НАТО сега се противопоставят на влизането на Украйна или предлагат забавянето му, включително Съединените щати.

2. Коалиция на гарантите за сигурност

Алтернатива може да бъде коалиция от държави, готови да гарантират сигурността на Украйна. Киев обаче ще настоява за участието на САЩ в подобни споразумения, което е малко вероятно според политиката на Тръмп.

3. Въоръжен неутралитет

Този вариант предвижда задължението на Русия да не напада Украйна, а Украйна от своя страна отказва да се присъедини към НАТО и да разполага чужди войски. Въпреки че това може да е най-реалистичният компромис, той ще направи Украйна по-уязвима.

Украйна трябва да настоява за поддържане на силна армия и правото да закупува необходимите оръжия.

4. Европейско лидерство

Някои европейски държави обмислят възможността да разположат свои войски в следвоенна Украйна. Франция и Полша вече са обсъдили този въпрос, но той все още не е стигнал до конкретни решения.

„След повече от 1000 дни война, която отне хиляди животи и унищожи големи части от Украйна, краят може да наближава. Но за траен мир, а не за замразяване, което ще бъде достатъчно само за Русия да се прегрупира и да атакува отново, важно е какво ще се случи след края на войната“, заключава професорът.

Краят на войната в Украйна – какво се знае

По-рано УНИАН съобщи как преговорите с Русия ще се отразят на бойните действия на фронта.

Експерт припомни случилото се по време на АТО (Антитерористичната операция в Донбас от 2014 г. – бел ред.), а именно когато руските сили продължиха да настъпват, когато „преговарящите обсъждаха процеса на прекратяване на огъня“.

Освен това унгарският премиер Виктор Орбан започна да се хвали, че уж е „отворил вратата“ за мирни преговори между Украйна и Русия.

„Преди шест месеца никой не искаше да чуе за мир, сега всички говорят за това“, писа той.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни