Здравен експерт алармира: Трябва да се готвим за времена на несигурност

от NarodSvoboden

Здравната каса ще разпределя бюджет от 9,5 млрд. лв. през 2025 г. Това стана ясно, след като Надзорният съвет на НЗОК го одобри. Залагат се 1,3 млрд. лв. повече спрямо тази година.

Здравният икономист от Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков подчерта, че в разчетите за следващата година не е заложено вдигане на здравните осигуровки.

"Приходите за здравеопазване се покачват от механичното повишаване на минималната работна заплата, както и на максималния осигурителен доход, което наблюдаваме и в заложеното за Бюджет 2025. Ето защо има и повече постъпления, а не защото повече хора работят.

Даже в последната година и последните няколко месеца сигналите от страна на инвеститорите, както и на бизнеса в България и тези от Европа с клонове тук, са за освобождаване на персонал, което застрашава не само бюджета на НЗОК, но и бюджета на ДОО", заяви Шарков пред БНР.

По думите му трябва да се готвим за времена на несигурност. “Това обаче не значи, че автоматично трябва да бъде компенсирано с повишаване на осигурителната вноска”, уточни експертът.

"Прехвърлянето на тази осигурителна тежест единствено върху хората, които работят, показва немощ от страна на държавата, пък и желание за леко бягство от отговорност за здравето на населението", смята той.

По думите му средствата в НЗОК никога не са достатъчни. “От една страна, здравните нужди на населението растат заради променящата се в негативен аспект демографска картина, а от друга – постоянно навлизащите нови терапии и технологии оскъпяват лечението”, обясни Аркади Шарков.

"При лекарствата има поетапно увеличение – около 16% ръст”, посочи той и добави: “Средно груповото увеличение на перата за лекарства също е между 10 и 15%.

Интересното в случая е перото за продуктите за домашно лечение. Бюджетът там нарастваше с 1-2% максимум на годишна база, тази година е нараснал с 16%. Да видим дали този тренд ще се задържи.

Другите 2 лекарствени групи – за онкологични заболявания и скъпо струващите лекарства за домашно лечение – и там има нарастване, което е позитивен сигнал. Има желание и да се повишават реимбурсацията на други продукти, които са масово използвани от българските граждани".

"На първите места сме по доплащане в Европа", отчете здравният експерт, като уточни, че не малка част от него идва от лекарствата, но другата част, която се проследява по-трудно, идва от медицинските изделия, където цените в последните години нарастват с около 30-40%.

По думите му обаче там няма регулация. "Очаква се от 2025 г. тези цени да станат по-видими, за да може регулаторите да извършват своята дейност", коментира той.

"През 2025 г. се очаква разходите за здравеопазване да достигнат 5,5% от БВП, което е с 0,6% ръст спрямо предходни години", отбеляза експертът. Той добави, че доплащането от страна на пациентите е около 4% от БВП. Според него вървим към по-малко доплащане, но това става много бавно.

По думите му е нужно да се подобри начина на информиране на пациентите. Шарков поясни, че част от това се случва през апликацията е-здраве.

"Информационните кампании са ключови, както и приканването на пациентите да отидат навреме на преглед", добави Шарков.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00