Елена Йончева с остра критика заради “буфера за мигранти”

от NarodSvoboden

Окончателното приемане на България в Шенген е успех с огромни икономически и социални ползи за страната ни.

Това коментира в своя позиция евродепутатът от ДПС/„Обнови Европа” Елена Йончева.

По думите ѝ споровете кой повече е допринесъл за успеха изглеждат несъществени. „Пределно ясно е, че твърде дълго бяхме в капана на политически сметки в определени страни.

А в последните години съвместните усилия на европейско и национално ниво, включително от българските и румънските власти, както и приемането на Пакта относно миграцията и реформата на Шенгенските правила, помогнаха за това решение”, добави тя.

Заиграване със страховете

„Заиграване със страховете на хората са тезите за превръщане на България в „буфер за мигранти”. Разбира се, за крайната десница най-лесният отговор на всеки проблем е затваряне на границите и посочване с пръст към поредния виновник”, е мнението на евродепутата, цитирана от NOVA.

Йончева подчертава, че целта на Шенгенското споразумение е укрепване на сигурността по външните граници на Евросъюза, докато се гарантира свободата на движение във вътрешността на ЕС.

„Няма противоречие между двете. Мигрантската криза от 2016 г. в ЕС беше в резултат не на отворените вътрешни граници, а на неспособността на ЕС да изработи механизъм за управление на миграцията, и неработещият Дъблински регламент, който хвърляше цялата отговорност върху държавите на първа линия. След като по-рано през годината постигнахме споразумение за реформата на миграционната политика на ЕС, той най-после ще бъде отменен.

Така държавите на външните граници като България вече няма да поемат цялата тежест”, каза още тя.

Свобода на движението

„Именно за прилагането на тези правила ще настоявам заедно с колегите ми от Европейския парламент, през следващите години. И за съхраняване на най-видимото и значимо право, което дава членството в ЕС – свободата на движение”, категоричен е евродепутатът.

Йончева оглавяваше групата, която водеше преговорите между Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета по Пакта относно миграцията. Законодателният пакет беше приет през пролетта, след близо десетилетие спорове в ЕС, и ще се прилага от 2026 г.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00