Европейският Мачу Пикчу е в България, обявиха от престижен US сайт

Перперикон, свещеният скален град край Кърджали, продължава да впечатлява с нови открития и международни признания. През 2024 г. разкопките разкриха уникални детайли за древната история на региона, а американски и британски медии подчертаха значението на археологическия обект в световен мащаб.

Археологическият сезон: Нови открития и изследвания

Тази година разкопките на Перперикон продължиха пет месеца и разкриха нова площ от повече от декар в т.нар. Южен квартал. Установено е, че в тази част на града не са съществували жилищни сгради, а култови постройки, датиращи още от ранножелязната епоха (X-VI в. пр. Хр.).

Археолозите откриха изсечени в скалите жертвеници, керамика и кремъчни сечива, които хвърлят светлина върху религиозния живот в региона.

Особено интересен е новооткритият храм, за който предстои да се установи на кого е бил посветен. В близост до него са разкрити изсечени в скалите олтари, използвани за кървави жертвоприношения и гадателства – свидетелство за сложната религиозна система на древния Перперикон.

Международно признание: „Европейският Мачу Пикчу“

В края на годината Перперикон получи значимо признание от американския туристически сайт www.islands.com, който го нарече „Европейският Мачу Пикчу“.

В статия, публикувана на 20 декември, британската журналистка S. J. Armstrong, редактор на National Geographic Traveler, подчертава историческата и културна стойност на Перперикон, сравнявайки го с известния южноамерикански обект.

„Перперикон е древна локация с 6000-годишна история, която впечатлява със своето величие и достъпност“, пише Армстронг. Тя акцентира на факта, че докато Мачу Пикчу е построен само преди 550 години, Перперикон вече е преживял своя разцвет и упадък, оставяйки след себе си наследство, свързано с култа към тракийския Дионис.

Нови перспективи за българския туризъм

Проф. Николай Овчаров, дългогодишен ръководител на разкопките, отбеляза, че подобни публикации в международни медии са безценна реклама за България. Той изрази надежда, че Министерството на туризма ще обърне внимание на този вид културна промоция, която привлича туристи от цял свят.

„Перперикон е не само археологически обект, но и жив символ на българското културно наследство. Възможността да бъде включен в маршрута на световните туристи е уникална“, подчерта професорът.

Исторически контекст: Уникалността на Перперикон

В култовия комплекс на Перперикон се намира Храмът на тракийския Дионис – едно от най-знаковите места в древния свят, описано от Херодот. През късноримския период (III-IV в.) градът достига своя връх, когато около храма са изградени няколко други свещени постройки.

В навечерието на християнизацията Перперикон е бил център на разцвета на езическото култово строителство. Днес новите разкопки допълват картината на този впечатляващ период, привличайки вниманието на археолози и любители на историята от цял свят.

Перперикон в бъдеще: Какво предстои?

С всяка нова археологическа находка Перперикон доказва, че е не само символ на миналото, но и ключ към бъдещето на културния туризъм в България. Международното признание и новите открития гарантират, че този уникален обект ще продължи да заема важно място на световната карта на археологическите забележителности.

Related posts

Пак удряме дъното в нова класация на ЕС КАРТА

Слави Трифонов: Сега е най-подходящото време да ви кажа, че…

Евгений Михайлов: Резидентът мракобесник с поредните му макабрени 5 минути!