Еврика! Светът ликува заради това японско откритие, ще забравим за замърсяването ВИДЕО

от NarodSvoboden

Какъв би бил животът ни, ако пластмасата не съществуваше? Ако ги нямаше милиардите тонове пластмасови опаковки, бутилки и изделия? Хората са произвели 9 млрд. тона пластмаса.

159 млн. тона пластмаса са попаднали в океаните и моретата, а от тях всяка година – по 8 млн. тона. Количеството на натрупаните пластмасови отпадъци в океана е толкова голямо, че те имат ново име – Осмият континент. Континент от пластмаса, свят на Земята, в който няма живот.

Но какво би станало, ако пластмасата беше разградима? Струва ви се невъзможно, но вече е. Японски учени от института РИКЕН създадоха нов вид пластмаса с напълно нови свойства, която би дала надежда в борбата с глобалното затопляне и замърсяването.

„Като учени бяхме загрижени за планетата и глобалното затопляне, затова преди 5 години започнахме да мислим по идеята дали може да се създаде материал, който да намали вредите в природата”, разказва проф. Такудзо Айда.

Новият пластмасов материал е създаден от два йонни мономера. И двата компонента са биоразградими и могат да бъдат метаболизирани от бактерии след разтваряне в солена вода. „Тази пластмаса е като стъклото, безцветна е, незапалима, нетоксична, плътността е много голяма, може да се рециклира и трансформира при температури над 120 градуса – характерна черта на термопластмасите”, посочва още професорът.

Друго интересно свойство на новата пластмаса е, че може да се разгражда напълно в почвата в рамките на 10 дни. „Новият материал се разгражда и в почвата. При температура от 24 градуса, за 72 часа се вижда, че пластмасата започва да се деформира, на 206-ия час тя напълно се смалява и изчезва. Подобно свойство би с помогнало при използването на торове”, добавя ученият.

Но проф. Айда предупреждава, че създаването на разградима пластмаса не означава, че замърсяването на океаните трябва да продължи. „Със създаването на новия вид пластмаса, ние не искаме да кажем „Разгражда се, изхвърляйте я на воля в океана”. Но хубавото при този материал е, че не се отделят микропластмаси. В момента правим проби какво ще стане, ако подобна пластмаса си взаимодейства с растенията и дърветата”, казва той.

Възможностите за употреба на новата пластмаса варират от медицински изделия и продукти за здравеопазването, до 3D принтиране. „Обикновената пластмаса е евтина и удобна за създаване на продукти и опаковки. Но това удобство убива Земята. Искаме да ни бъде удобно или да спасим Земното кълбо”, смята химикът.

Проф. Айда допълва, че създадената от екипа му разградима пластмаса има една единствена цел: „На фона на многото военни конфликти в Украйна и Близкия изток, ситуацията по света е много нестабилна. Затова се стараем да създадем нещо, което да помогне поне малко на човечеството и планетата. За да имат децата ни по-светло бъдеще”, посочва още той.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00