Гуцанов пита министър Петкова: Оказаха ли ви натиск да се откажете от облагане на свръхпечалбите на банките и концесиите?

от NarodSvoboden

Бюджетът на страната за следващата година във фокуса на БСП – Обединена левица. Съпредседателят на парламентарната група Борислав Гуцанов заподозря, че натиск стои в основата на решението на служебния кабинет да се откаже от идеята, лансирана от социалистите за облагане на свръхпечалбите на банките и данък върху концесиите.

„Законопроектът за държавния бюджет е ключово важен за страната. Време е чрез бюджета за 2025 година да се въведе повече справедливост в обществото. Да се гарантират социалните разходи, без да се вдигат данъците на хората“.

С тези думи се обърна съпредседателя на ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Борислав Гуцанов към служебния финансов министър Людмила Петкова в пленарна зала по време на блиц-контрол.

Борислав Гуцанов

Той припомни, че е била проведена среща между ПГ на левицата и министър Попова и тогава е имало разбиране и правителството дори е анонсирало, че две от предложените от БСП – Обединена левица мерки ще залегнат в бюджета – данък върху свръхпечалбите на банките и данък върху концесиите.

„Разбираме, че и двете мерки са отпаднали. Банките генерират огромни печалби от Ковид насам. През 2023 г. те са 3,5 млрд. лв., като през първите 10 месеца на 2024 г. те вече надхвърлят 3 млрд. лв.. Концесионните такси, които влизат в хазната са смешни. По някаква причина запазването на тяхната печалба се оказва по-важно от гарантиране на приходите в бюджета“, каза той.

По думите му в същото време спорни мерки като данъчната амнистия вероятно ще имат и спорен ефект. „Какво ви накара да се откажете от тези две мерки, които щяха да гарантират социалните плащания? За натиск ли става въпрос?“, попита Борислав Гуцанов.

Народният представител от БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА и дългогодишен кмет на Самоков Владимир Георгиев заяви, че е предвидено продължаване на Националната програма за общински проекти (за финансиране на проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция), която стартира през 2024 г. и включваше инвестиционни обекти за периода 2024-2026 г. с още две години. Според него предвидения годишен размер на ресурса за разплащане през 2025 г. по тази програма – в размер на 1,150 млрд. лв. е крайно недостатъчен за напредналата фаза на изпълнение на проектите.

„Какъв ще бъде начинът на запълване на лимитите по категории общини, в случай на приключването на проекти по програмата през 2025 г.“, попита той министър Петкова.

Той изрази надежда в Бюджет 2025 да бъде продължена първоначалната философия на програмата – чрез осигуряване на ресурс за всяка община в рамките на определените годишни лимити за разплащания по категории общини.

„С оглед закъсненията в разплащанията считаме за необходимо да се въведат минимални изисквания за срокове за сключване на споразуменията и максимални срокове за разплащания, което да ускори процедурите по реализиране на инвестиционната програма“, заключи Владимир Георгиев.

Владимир Георгиев

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00