Българи изкарват тройно повече пари в чужбина!

Българи, работещи в чужбина като чистачи, сервитьори и строители, изкарват три пъти повече, отколкото биха взимали у нас, пише „Телеграф“, позовавайки се на данни за средното месечно заплащане за тези дейности в Германия, Испания и Великобритания.

Една от най-търсените длъжности от българи, които заминават без езикови познания и без начален капитал в чужбина, е за жени – работа в почистването.

По данни на сайта zaplatomer.bg, където хората споделят възнагражденията си и ги сравняват със средните в сектора в България, средната заплата за тази дейност е 1300 лв. В Обединеното кралство обаче българките изкарват по 3700 лева, в Германия пък си докарват почти 4000 лв., а в Испания взимат около 3000 лв.

Младежите, които искат социални контакти или учат в чужбина, се хващат като сервитьори. В България средната месечна заплата за такъв труд е 1600 лева. За сравнение в Испания е 3500 лева, а в Германия и Великобритания възнагражденията минават 4000 лева.

Мъжете пък обикновено се насочват към строителството, където започват като общи работници, а след време изкарват курсове за квалификация, в зависимост от възможностите им и възнагражденията им нарастват. Първоначално по строежите у нас изкарват около 2200 лева месечно. Във Великобритания и Германия биха получавали за тази работа поне 5500 лева, а в Испания – минимум 4300 лева.

На черно

Българи, които живеят и работят в Лондон, казват, че заплатата много зависи от възможностите на човека и от нивото на езика. Както в България, така и там се предлага почасово работа на черно.

Например за сервитьор в Лондон тарифата е 20-25 паунда на час, ако се плаща кеш, а за чистачка – между 18 и 20 паунда. За сравнение легалните тарифи са 12-14 паунда на час за сервиране и 12-15 паунда за почистване. Строителите, които нямат квалификация, взимат поне 100 паунда на ден.

В обявите за работа се търсят работници за строежи в Германия. В офертата е записано, че по договор възнаграждението е 2000 евро, но се дава премия между 600 и 1200 евро на месец. За 2000 евро набират и чистачки за Германия. Там минималната ставка за работа е 12,50 евро на час. В Солун, Гърция, в заведенията плащат между 35 и 50 евро надница, а бакшишите са между 20 и 30 евро, както и по 5 евро за всеки извънреден час.

Обявите за набиране на хора за България пък предлагат 80-100 лева на ден за общи работници за София. Търсят се и сервитьори, като възнаграждението е от 1500 до 2000 лева месечно. За работник в кравеферма дават 1500-2000 лв. нето.

Причини

Едни от най-често споделяните причини българите да изберат работа в чужбина са по-високите възнаграждения, по-спокойната среда за работа и живот, както и липса на перспектива за подобряване на финансовото състояние в България. Това каза Весела Тотева, която вече 10 години живее в Лондон.

„Бях на 34 години, имах хубава работа, две деца, но и нужда от промяна, защото не виждах перспектива за финансово израстване. Получих предложение от моя приятелка, че при тях търсят човек в сферата на почистването. Имах нужда от пари, но и имах нужда от промяна. Беше много напрегнат момент в работата и взех решението за две седмици. Съпругът ми работеше на две места. Не беше лесно за нас, но въпреки всичко не съжалявам. Първо заминах аз и след 40 дни се отвори работа и за него в сферата на строителството“, споделя Весела.

В момента изкарвам на ден 100-150 паунда, което е между 230 и 370 лева, и работя не повече от 6-7 часа на ден.

Съпругът ми се занимава с реставрация на стари сгради и тухлена зидария и изкарва около 300 паунда на ден, което е с включени данъци и такси, и взима реално около 240-250 паунда, но в края на финансовата година му връщат удържаните данъци, разказва Весела. И допълва, че се чувства спокойна, защото в работен план всичко й е подредено, няма финансови затруднения и най-важното, в магазина пазарува ежедневни продукти, без да гледа цените, защото има достатъчно, за да си позволи най-необходимото.

Весела казва, че няма желание да се връща в България, поне на този етап. По нейни впечатления България върви с малки стъпки напред, но много бавно.

Бакшишът минава заплатата в Германия

Стефани Георгиева

Сервитьорите в Германия работят за 100 евро на ден. Най-тлъстият бакшиш е около 130 евро на ден. Това каза пред “Телеграф“ Емануела Емилова, която работи в чужбина от много години.

„Хората не са длъжни да оставят бакшиши, но след като са доволни от обслужването и ние сме доволни, дори понякога бакшишите са ми много повече от заплатата на месец“, коментира още тя. Средната работна заплата в този сектор е около 1500 евро, с бакшиши може да се стигне до 3000 евро на месец. Предимно смените са 6- или 8-часови. Те спестяват от заплатата, защото хранителните продукти не са скъпи.

В Германия минималната работна заплата е 1500 евро и се взима чисто, без да се удържа данък. Нейният приятел пък работи във фирма за слънчеви панели. На него му плащат по 16 евро на час. Майсторите взимат по 20 евро на час. В хотелите също взимат солидна заплата. Например камериерките понякога си тръгват с около 150 евро на ден.

Related posts

3 традиции, които задължително трябва да спазим на Бъдни вечер

Много лоша новина за руската армия!

Внезапно почина кмет на наша община, лекарите били безпомощни